אקולוגיה וסביבה

שחזור בתי גידול טבעיים בעיר צפופה

13 באוקטובר, 2016

Habitat Island, אי מלאכותי בוונקובר, קנדה | צילום: © Urban Land Institute


מאת

אביעד שר-שלום
מתכנן ערים ויועץ סביבה, חברת 'תכנון וניהול פרויקטים סביבתיים'

מאת

אביעד שר-שלום
מתכנן ערים ויועץ סביבה, חברת 'תכנון וניהול פרויקטים סביבתיים'

המגמה העולמית והישראלית של התרחבות השטח הבנוי וציפופו מעמידה בפני מתכננים אתגר גדול בבואם לאפשר נגישות לטבע לאוכלוסייה גדלה והולכת המתגוררת באזורים שבית הגידול הטבעי בהם הוכחד. בשנים האחרונות אפשר לזהות מספר מקרים מעניינים, ומסתמן שהם מעידים על ראשיתה של מגמה תכנונית חדשה, הרואה בשחזור בתי גידול טבעיים חלק בלתי נפרד מפיתוח בר-קיימא.

המיזם הגדול ביותר בעולם של שחזור בית גידול טבעי בעיר הוא נהר צ'ונג-גי (Cheonggyecheon) בסיאול [2]. שישה קילומטרים של הנהר קורו בשנות ה-70 לצורך הקמת כביש מהיר, שנעשה עד מהרה פקוק, מזהם ורועש. בשנת 2000 החליטה עיריית סיאול שבמקום להשקיע מאה מיליון דולר בתחזוקת הכביש יושקעו כמיליארד דולר בסילוקו ובשיקום הנהר. אחרי חמש שנים ופינוי של 680,000 טונות בטון שב הנהר לזרום, ולאורך בית הגידול הטבעי המשוחזר של הגדות נבנה פארק עירוני בשטח של כ-10 קמ״ר (איור 1). תוך שנתיים ירדה רמת זיהום האוויר באזור ב-20%, הטמפרטורה ירדה ב-3.6 מעלות צלזיוס, והעקב הקוריאני (Buteo japonicus) שב לקנן במרכז מטרופולין של 25 מיליון תושבים.

איור 1

נהר צ'ונג-גי שבסיאול

שרידי הכביש המהיר (מימין) ולאחר השיקום | צילום: Bcody80 , ויקימדיה ,artjouer street art ;PD פליקר CC BY-NC 2.0

חשיבותו הגדולה של פרויקט שיקום הצ'ונג-גי היא בפריצת הדרך המחשבתית ובהשראה לערים אחרות. עשור מאוחר יותר, בוונקובר שבחוף המערבי של קנדה, שחזור בתי גידול טבעיים בלב העיר הוא כמעט מעשה שבשגרה. המוטיבציה העיקרית לשחזור איננה יצירת אזורים חדשים לפנאי ולנופש, אלא "תיקון עולם". הכפר האולימפי של משחקי החורף 2010 בוונקובר נבנה כולו על קרקע מזוהמת ששוקמה [1]. מרכיב מהותי בתכנון היה ביטול מובל ניקוז סגור ו"הוצאה לאור" (daylighting) של פלג שזרם באזור לפני שנים רבות. רשות הפארקים העירונית השיבה לנחל החדש דיירים ישנים − זוג בונים. הבונים, כטבעם, לא קיבלו את הנחל שנוצר עבורם כמקום סטָטי, ועיצבו אותו מחדש על-ידי בניית סכרים כדי ליצור ברֵכה שתגן עליהם מטורפים יבשתיים. הסכר שבנו כדי ליצור לעצמם בית גידול חדש, הרס את בית הגידול המוקפד שתכננו האדריכל והאקולוג (איור 2). האירוע הוא דוגמה לאתגרים שמעמיד הטבע המשוחזר לעיר: איך משווים ערכים מנוגדים כמו האיכות האקולוגית והאסתטית של בתי הגידול? עד כמה מותר להתערב לאחר שבית הגידול נמסר לבעליו החדשים?

איור 2

נחל שבנה האדם שינה פניו בעקבות פעילות של בונה

צילום: Ruth Hartnup ,Patyon Chung, פליקר, CC BY 2.0

שחזור מפגש הנחל החדש עם מי האוקיינוס הציב אתגר נוסף בפני המתכננים: חזית הים של האזור ששימש במשך עשרות שנים רציף סחורות הייתה בנויה כקיר אנכי שפגע בבית הגידול של הכְּרית – קרקע המכוסה מים בגאות ונחשפת לאוויר בשפל, ומהווה נדבך חשוב ביותר בחיוניות המערכת הטבעית הן של הים הן של החוף. השיקום כלל בנייה של אי חדש (Habitat Island) מול שפך הנחל, שהיקפו זהה לאורכו של קיר הים שלא ניתן לפרק (איור 3).

הצלחת השחזור הייתה מהירה ובעלת עוצמה רבה מהצפוי. דגים החלו להשריץ בשפך הנחל החדש שמוגן על-ידי האי החדש. סמוך להשלמת שחזור בית הגידול הגיע למקום לווייתן אפור (Eschrichtius robustus) במסעו השנתי מחופי מקסיקו לחופי אלסקה בחיפוש אחרי דגיגים. הגעת הלווייתן סיכנה אמנם בעיקר את הלווייתן, אבל בינתיים ביטלה עיריית ונקובר את החיבור של האי לחוף, מחשש שילדים שיעלו לאי הקטן בשעת השפל יילכדו שם לכמה שעות בעת הגאות. האם שחזור הטבע בעיר עלול לקום על יוצרו? איך יוצרים שכנות טובה בין בתי הגידול הטבעיים והאנושיים בעיר כך שלא יסכנו זה את זה?

איור 3

Habitat Island, אי מלאכותי בוונקובר, קנדה

צילום: © Urban Land Institute

ההכרה המתגברת בעובדה שהערים המצטופפות והולכות חייבות לכלול בתי גידול טבעיים איכותיים המשולבים בפיתוח העירוני נראית כשינוי מגמה ולא כאופנה חולפת. האתגרים העומדים בפני שחזור מושכל של בתי גידול טבעיים בעיר צפופה רק מתחילים לבצבץ, והם מחייבים שיתוף פעולה בין אקולוגים, אדריכלי נוף ומתכנני ערים.


 1. Environment and Climate Change Canada. Vancouver Olympic and Paralympic village – A profile in biodiversity of the surrounding area.
 2. Global Restoration Network. Case study detail.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


ציטוט מומלץ

שר-שלום א. 2016. שחזור בתי גידול טבעיים בעיר צפופה. אקולוגיה וסביבה 7(3): 236–237.
העתק
כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מחקרי סביבה אצלך בתיבה

  מחקרי סביבה אצלך בתיבה


   מאת

   אביעד שר-שלום
   מתכנן ערים ויועץ סביבה, חברת 'תכנון וניהול פרויקטים סביבתיים'

   מאת

   אביעד שר-שלום
   מתכנן ערים ויועץ סביבה, חברת 'תכנון וניהול פרויקטים סביבתיים'


   ציטוט מומלץ

   שר-שלום א. 2016. שחזור בתי גידול טבעיים בעיר צפופה. אקולוגיה וסביבה 7(3): 236–237.
   העתק

   תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך

   "אסון אקולוגי" בים המלח – האומנם?

   איתי גבריאלי

   גיליון אביב 2011 / כרך 2(1) בבואנו לדון בעתיד ים המלח במונחים סביבתיים, יש להתנתק מהנחת המוצא הנשמעת לעתים תכופות שלפיה כל פתרון עדיף על פני השארת המצב הנוכחי. עלינו להתייחס לכל אחד מהתרחישים העומדים על הפרק – הזרמת מים שפירים, הזרמת מי ים ו”עסקים כרגיל” – בראייה מערכתית, לשקול את מחירם הסביבתי, הנופי והאקולוגי, ולהבין שהבחירה היא בין הגרוע לגרוע יותר

   בבואנו לדון בעתיד ים המלח במונחים סביבתיים, יש להתנתק מהנחת המוצא הנשמעת לעתים תכופות שלפיה כל פתרון עדיף על פני השארת המצב הנוכחי. עלינו להתייחס לכל אחד מהתרחישים העומדים על הפרק – הזרמת מים שפירים, הזרמת מי ים ו”עסקים כרגיל” – בראייה מערכתית, לשקול את מחירם הסביבתי, הנופי והאקולוגי, ולהבין שהבחירה היא בין הגרוע לגרוע יותר

   גיליון אביב 2011 / כרך 2(1)

   היבטים סביבתיים בתכניות הפיתוח לנגב

   נעמה טשנר, בני יעקבי, אלון טל

   גיליון אביב 2012 / כרך 3(1) / הנגב צפון הנגב הוא אחד האזורים המאתגרים בישראל מבחינה כלכלית-חברתית, מבחינת הרב-תרבותיות של האוכלוסייה, מבחינת המגוון הגאוגרפי והאקולוגי, וכן מבחינת הבעיות הסביבתיות – חלקן הגדול ירושה של צירים קודמים של תכניות

   צפון הנגב הוא אחד האזורים המאתגרים בישראל מבחינה כלכלית-חברתית, מבחינת הרב-תרבותיות של האוכלוסייה, מבחינת המגוון הגאוגרפי והאקולוגי, וכן מבחינת הבעיות הסביבתיות – חלקן הגדול ירושה של צירים קודמים של תכניות

   גיליון אביב 2012 / כרך 3(1) / הנגב

   פריסה מיטבית של לחץ רעייה לטובת צמצום סכנת שרפות ושימור המגוון הביולוגי ביערות צפון-מערב הנגב

   אלי צעדי, יוג'ין דוד אונגר, גיל סיאקי

   גיליון אביב 2019 / כרך 10(1) / מסדרונות אקולוגיים המחקר להלן התרכז ביערות בצפון הנגב ונועד לפתח כלי יישומי ומבוסס מדע, שיסייע בניוד עדרים מושכל, לטובת פריסה מיטבית של לחץ הרעייה, תוך כדי שאיפה לשימור המגוון הצומח ביער.

   המחקר להלן התרכז ביערות בצפון הנגב ונועד לפתח כלי יישומי ומבוסס מדע, שיסייע בניוד עדרים מושכל, לטובת פריסה מיטבית של לחץ הרעייה, תוך כדי שאיפה לשימור המגוון הצומח ביער.

   גיליון אביב 2019 / כרך 10(1) / מסדרונות אקולוגיים
   לראש העמוד