אקולוגיה וסביבה

מדרום תבוא הטובה?

8 במרץ, 2017

גלישת צוקים בנחל חצצון | באדיבות טיולי רדיוס


מאת

אריה כהן
ראש המועצה האזורית מגילות ים המלח

מאת

אריה כהן
ראש המועצה האזורית מגילות ים המלח

המועצה האזורית מגילות ים המלח רואה את תכניות פיתוח הרחבת התיירות בדרום ים המלח כהזדמנות מבורכת להרחבת מעגלי התעסוקה והפרנסה של תושביה, דבר שיש לו פוטנציאל לסייע בהשגת היעד המרכזי שהמועצה חרטה על דגלה – צמיחה דמוגרפית.

המועצה האזורית מגילות תוכל ליהנות מפֵּרות פיתוח התיירות באגן הדרומי. שטח המועצה משתרע לאורך רוב חופו של האגן הצפוני של ים המלח. חלקו עם הפנים ליורדים לים המלח מכיוון ירושלים ומרכז הארץ, וחלקו עם הפנים דרומה לאזור מרכז המלונות של עין בוקק. בתחומי המועצה יש מגוון שירותי תיירות משלימים המספקים חוויה תיירותית הולמת למבקרים באגן הדרומי, מלבד עצם העובדה שמי שרוצה לחוות את ים המלח ולא להסתפק בשכשוך בברכת אידוי תעשייתית של מפעלי ים המלח, צריך לבוא לשטחנו. לפיכך, סביר שהפיתוח באגן הדרומי יזלוג צפונה, בין אם מעצמו ובין אם בעזרתנו הפעילה.

למועצה האזורית מגילות אופי צעיר ודינמי, המקבל ביטוי גם בתמהיל שירותי התיירות המוצע באזור: מרבית פעילויות האקסטרים (כגון סנפלינג וטיולי מדבר) באזור ים המלח; מגוון תשתיות לקיום אירועים לקבוצות; תשתית מתפתחת של מלונאות עממית (אכסניות, בתי הארחה וכדומה); חופי רחצה עם אפשרויות לינה שאינן יקרות; תשתית טיולי אופנים, שמפותחת בימים אלה בשיתוף פעולה עם רשות הטבע והגנים (מנחל אוג דרך קיבוץ קלי"ה ועד לשמורת עינות צוקים, ומסלול היסטורי מצומת לידו דרך בית הערבה הישנה, אל אתר הטבילה קצר אל-יהוד).

תגובת הטבע לפעולות האדם מקשה על פיתוח בחופי ים המלח. ההחלטות שהתקבלו במסגרת המדיניות הלאומית לניצול מקורות המים של ים המלח במעלה האגן ולאידוי מי ים המלח לצורך הפקת מינרלים, גרמו וגורמות נזקים לסביבה ולתושבים. לא בכדי אין כיום אף חוף ציבורי פתוח לאורך האגן הצפוני של ים המלח, הרי בחופים נגרמים נזקים כתוצאה מבולענים, ו'הבריחה' המתמדת של קו המים מציבה אתגרים קשים להפעלת חוף רחצה. אמנם אנו בעיצומו של הליך לבדיקת האפשרות לפתיחת חוף ציבורי חדש, אך אני אינני אופטימי בשל דרישות תקציב ואחזקה בלתי סבירות. על ממשלת ישראל לשאת באחריות לנזקים שגורמת נסיגת הים (למשל, קריסת התשתיות הבנויות בחוף מינרל, שהביאו לסגירתו ולנזק כלכלי משמעותי). כולי תקווה שהקמת צוות מנכ"לים בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה תביא לשינוי המצב. 

ציטוט מומלץ

כהן א. 2017. מדרום תבוא הטובה? אקולוגיה וסביבה 8(1).
העתק


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

מחקרי סביבה אצלך בתיבה

  מאת

  אריה כהן
  ראש המועצה האזורית מגילות ים המלח

  מאת

  אריה כהן
  ראש המועצה האזורית מגילות ים המלח


  ציטוט מומלץ

  כהן א. 2017. מדרום תבוא הטובה? אקולוגיה וסביבה 8(1).
  העתק

  תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך

  זרקור
  מידע סביבתי ככלי מדיניות ברשויות מקומיות בעקבות כניסתן לתוקף של תקנות המידע הסביבתי
  בעקבות תיקון חקיקתי לחוק חופש המידע והתקנת התקנות לפיו, רשויות מקומיות נדרשות לפרסם באמצעות אתר האינטרנט שלהן מידע המצוי בידיהן ביחס להיבטים סביבתיים. מאמר זה יסקור בתמציתיות את המצב הקיים מבחינת הצגת מידע סביבתי ברשויות מקומיות, יעמוד על מספר סוגיות עקרוניות בהצגת המידע, ויציע מספר המלצות מדיניות המבוססות על הניסיון הבין-לאומי בנושא
  בדואי הנגב ומדינת ישראל: על תרבות, סביבה ומדיניות
  מדיניות הכרה נדיבה יותר של המדינה ביישובים הבדואיים הלא-מוכרים, תוך הכרה גם בזיקתם ההיסטורית-תרבותית למיקומם כחלק בלתי נפרד מהמערכות הסביבתיות המקומיות, יכולה לסייע הן לאדם הן לסביבה במימוש הזכות המשולבת לביו-תרבותיות ולצדק חברתי-מרחבי-סביבתי

  - מודעה -

  לראש העמוד