אקולוגיה וסביבה
לכל התמונות

צינור הזרמה לים, מול הטיילת של עכו | כתיבה וצילום: תאופיק זַכּוֹר. בשיתוף אתר סודות הצילום הדיגיטלי


תאופיק זכור


1 במאי, 2011

הזרמת שפכים לים – עדות של דייג

חלק מנוף ילדותי בעכו כולל ארבעה צינורות ביוב. שלושה מהם נמצאים באזור הטיילת. הצינור שבתמונה נמצא מול אזור מגורים הנושק לטיילת. אני זוכר את עצמי מגיל 15 עם החברים, עומדים על הצינור ליד קצהו, ודגים עם חכה.

תמיד היו המון דגים באזור השפכים היוצאים מן הצינורות. כל כחצי שעה היו הצינורות שופכים ביוב – ממש גועל נפש וסירחון (צואה, תחבושות היגייניות, נייר טואלט ועוד). מה שזכור לי זה ענן חום, המכסה רדיוס של כ-15 מטר בכל פעם. מה שבטוח – זה היה מושך כמויות של דגים. ואנחנו הדייגים היינו נמשכים לדגים. כשאני חושב על זה עכשיו, מה שמגעיל אותי זה שאנחנו היינו אוכלים מהדגים האלה כמעט כל יום. עד היום, מי שעובר בטיילת רואה את הדייגים העומדים על הצינורות הללו וחוגגים משפע הדגים.

זמן רב חשבתי כיצד לבטא בצילום את המציאות המוכרת לי מהצינור. זמן הצילום נבחר כך שתיראה תחתית הים שמזכירה לי את הענן החום של השפכים. העננים המרוחים מראים את התפשטות הזוהמה שבסוף תגיע עד אלינו. כל זאת בניגוד לתמונת הנוף המקסימה הנשקפת ליושבים בטיילת, כמו גם לצופים בתמונה.


הערת המערכת: הזרמת השפכים לים דרך צינור זה הופסקה בתחילת שנות ה-90. כיום משמש הצינור לניקוז מי גשמים. ממפגע סביבתי לאבסורד ים תיכוני. 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לראש העמוד