אקולוגיה וסביבה
לכל הדיונים

רב-שיח בנושא הפקת אנרגיה מפצלי שמן בחבל עדולם

2 במאי, 2010
אתר הקידוח בנחל גוברין למיפוי תפוצת פצלי השמן | באדיבות חברת IEI

פצלי שמן (Oil shale)  הם סלע משקע (בדרך כלל קרבונטי – קירטון או גיר) עשיר בחומר אורגני המכונה קרוגן. ניתן להפיק מסלעים אלו אנרגיה על-ידי כרייה פתוחה, שלאחריה שרפה של החומר להפקת חום וחשמל, כפי שנעשה כיום במישור רותם בישראל, או מיצוי דלק נוזלי באמצעות חימום (ex situ). לכרייה הפתוחה יש השלכות סביבתיות קשות. שיטה אחרת של הפקת אנרגיה מפצלי שמן, שנבחנת עתה, מבוססת על טכנולוגיות של חימום גוף הסלע באתרו  (in situ) על-ידי גופי חימום המוחדרים אל מתחת לפני השטח ומביאים למיצוי הנפט והגז מן הסלע. הדלק הנוזלי שמתקבל מקביל בתכונותיו לתזקיקי נפט גולמי. שיטת ההפקה באתר נוסתה במקומות מעטים בעולם ולא הבשילה לכלל יישום של הפקת נפט מסחרית. על-אף שנראה, כי לשיטה זו יש "טביעת רגל קטנה" על פני השטח, השפעותיה הסביבתיות בתחומים שונים לא נבחנו עדיין.

מעריכים כי פצלי שמן מצויים בתת-הקרקע, על פני יותר מ-10% משטחה של מדינת ישראל. לעתודות אנרגיה אלו עשויה להיות משמעות מבחינה כלכלית ואסטרטגית. ביולי 2008 נתן משרד התשתיות הלאומיות לחברת (IEI Ltd. (Israel Energy Initative, שבבעלות אמריקאית, רישיון לתקופה של שבע שנים לשם בדיקת היתכנות של הפקת אנרגיה מפצלי שמן, בשטח של 238 אלף דונם בחבל עדולם שבשפלה הדרומית. החברה החלה בקידוחי גלעין כדי למפות את תפוצת הפצלים. הקידוחים התבצעו עד כה בבית גוברין ובאדרת. בשלב הבא מתוכננת הפקה ניסיונית כדי לקבוע אם יש כדאיות בהפקה מסחרית.

חבל עדולם בשפלת יהודה הוא אחד האזורים היפים בארץ, הוא משופע באתרים ארכיאולוגיים ומתקיים בו עולם עשיר וייחודי של חי וצומח. בשנים האחרונות, בשל אופיו הכפרי, הפך חבל ארץ זה לאבן שואבת למטיילים ולנופשים.

משתתפי הדיון מעלים סוגיות רבות שיש לתת עליהן את הדעת: מהו המחיר שישראל מוכנה לשלם עבור עצמאות בתחום האנרגיה? מהי המשמעות של הפרטת משק האנרגיה? איך לאזן בין צורכי האנרגיה של מדינת ישראל לבין הצורך הציבורי בשמירת אופיים של השטחים הפתוחים המועטים שנותרו לנו? מהי מערכת הבלמים שמעמידה המדינה מול יזמים ותאגידים? פנינו למספר בעלי עניין להביע דעה בנושא. נשמח לשמוע גם את דעתכם במכתבים למערכת או בתגובות באתר אקולוגיה וסביבה.מאמר זה עבר שיפוט עמיתים

ציטוט מומלץ

מדמוני ע. 2010. רב-שיח בנושא הפקת אנרגיה מפצלי שמן בחבל עדולם. אקולוגיה וסביבה 1(2): 65–75.
העתק

רב-שיח בנושא הפקת אנרגיה מפצלי שמן בחבל עדולם
ענת מדמוני
פצלי שמן – נכון לעכשיו
משה שירב-שורץ
על הפער בין מחיר חבית הנפט לבין העלות האמיתית של הפקתה
אורית סקוטלסקי
פרויקט פצלי השמן בישראל – קידום עצמאות בתחום האנרגיה תוך שמירה על הסביבה
יובל ברטוב
פצלי שמן וחבל עדולם – רב הנסתר על הידוע
יהושע שקדי
ההשלכות הלאומיות של כריית פצלי השמן באתר הימצאם (in situ)
שחר דולב
בדיקת ההיתכנות הכלכלית להפקת נפט מפצלי שמן בשפלה
יעקב מימרן

מתוך: 

גיליון קיץ 2010 / כרך 1(2)


מאמר זה עבר שיפוט עמיתים


ציטוט מומלץ

מדמוני ע. 2010. רב-שיח בנושא הפקת אנרגיה מפצלי שמן בחבל עדולם. אקולוגיה וסביבה 1(2): 65–75.
העתק

נושאים

אנרגיה (125) פצלי שמן (8)

מילות מפתח

חבל עדולם (3) מדיניות סביבתית (82) נזקים סביבתיים (2) עצמאות אנרגתית (3) שימור מול פיתוח (21)

שתפו

מצאתם טעות במאמר?


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לראש העמוד