אקולוגיה וסביבה

שפכים תעשייתיים חומציים – מפוטנציאל לסכנה למשאב כלכלי יקר ערך

16 בפברואר, 2023

בריכות שיקוע גבס של חברת רותם אמפרט נגב בע"מ


מאת

ליאור מונט
המחלקה להתפלה וטיפול במים, מכון המים ע"ש צוקרברג, המכונים לחקר המדבר ע"ש יעקב בלאושטיין, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב

מאת

ליאור מונט
המחלקה להתפלה וטיפול במים, מכון המים ע"ש צוקרברג, המכונים לחקר המדבר ע"ש יעקב בלאושטיין, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב

בשנת 2017 אירע אסון אקולוגי בנחל אשלים שבמדבר יהודה [2]. האסון אירע בשל זרימת שפכים חומציים לנחל עקב קריסת דופן בריכת אידוי של מפעל רותם אמפרט המייצר חומצה זרחתית. כשלים מבניים מסוג זה או נסיבות אחרות, כמו הצפה עקב אירוע גשם משמעותי (כפי שאירע למשל בפלורידה בשנת 2004 [4]), עלולים להוביל לתוצאה דומה של זיהום מאגרי מים.

חומצה זרחתית (H3PO4) היא מרכיב חשוב בתעשיית הדשנים שתורמת, בין השאר, לביטחון תזונתי עולמי כיום ובעתיד. בשנת 2021 יוצרו בעולם 48.9 מיליון טונות דשן מבוסס חומצה זרחתית [3]. תהליך הייצור של החומצה מלווה בהפקה של כמויות גדולות של שפכי תעשייה רעילים. עקב הרכבם הכימי של השפכים, החומציות הגבוהה, המליחות ופוטנציאל שיקוע המלחים הגבוה שלהם, קשה לטפל בהם, והם לרוב מאוחסנים בבריכות אידוי גדולות [1]. בשפכים החומציים יש אחוז גבוה של מים, וכמותם אדירה (כ-413,000 מ"ק שפכים מיוצרים במפעלי החומצה הזרחתית בישראל בכל שנה). כמו כן הם מכילים חומרי גלם נוספים כדוגמת חומצה גופרתית (H2SO4) וזרחן (P), שהם בעלי ערך רב, בפרט לייצור חומצה זרחתית. מכאן, שמציאת פתרון טיפול לשפכים החומציים נחוצה קודם כל לצמצום הסיכון לנזק סביבתי, אך יש בצידה תועלת כלכלית.

במחקר שהתבצע במכון המים ע"ש צוקרברג (אחד משלושת המכונים לחקר המדבר בקמפוס שדה בוקר של אוניברסיטת בן-גוריון), התמקדנו בפיתוח תהליך מעגלי המהווה פתרון לטיפול בשפכים החומציים ומאפשר השבה של מים ושל חומרי גלם נוספים למפעל. התהליך כולל שלושה שלבים:

 • הפרדה סלקטיבית באמצעות אלקטרודיאליזה – טכניקה המבוססת על הפעלת מתח חשמלי על ממברנות כחיץ סלקטיבי ועל השונות במטען החשמלי של מלחים. בשלב זה מתקבלים שני זרמים: חומצה גופרתית ושפכים לאחר טיפול ראשוני. החומצה הגופרתית היא מגיב חשוב בתהליך הייצור של חומצה זרחתית מסלע הפוספט, ולכן ניתן להשיבה חזרה לתהליך. שלב זה מאפשר נטרול חלקי של השפכים (כ-70%), ולאחר מכן מתאפשר טיפול המשך באוסמוזה הפוכה ללא סכנת שיקוע של מלחים קשי תמס.
 • אוסמוזה הפוכה – סינון בלחץ של המים דרך ממברנות אוסמוזה הפוכה. בשלב זה מגיעים לכ-90% מים מותפלים ללא שיקוע מלחים הודות לטיפול המקדים באלקטרודיאליזה סלקטיבית. המים המסוננים הם באיכות גבוהה, ויכולים לשמש את המפעל בתהליכים השונים. לאחר הסינון הממברנלי נותרים כ-10% של תמיסת רכז המורכבת בעיקר מחומצה זרחתית וממלחים, וניתן להעביר אותה לטיפול נוסף.
 • נטרול החומציות שנותרה – הרכז שנותר עובר נטרול נוסף על-ידי הוספת סלע פוספט טחון. התגובה בין הרכז לסלע מאפשרת שיקוע של זרחן מהתמיסה והעשרה של סלע הפוספט באמצעותו. במים המנוטרלים ניתן להשתמש כמי תהליך ולהשיבם לתהליכים שונים במפעל.

על אף הרכב המים הבעייתי בשפכים החומציים ניתן להפחית משמעותית את נפחם ואת הסיכונים הסביבתיים באמצעות שלושת השלבים הללו, ובכך להפחית את שטחי התפעול הנדרשים כיום ואת העלויות הכרוכות בטיפול בשפכים. יתר על כן, דרישת האנרגיה לתהליך נמוכה יותר מפתרונות מקבילים בתחום (למשל התפלת מים מליחים כמעט ללא ייצור רכז [5]). התהליך מאפשר השבה של מים נקיים, חומצה גופרתית וזרחן כחומרי גלם חזרה לתהליכי המפעל השונים, ועל כן צפוי לפצות על עלויות החשמל ובכך לקדם חיסכון וכלכלה מעגלית ובת-קיימא.

במחקר זה הדגמנו בקנה מידה מעבדתי את ההיתכנות ואת הפוטנציאל הרב של התהליך החלופי שפיתחנו לטיפול בשפכים החומציים של תעשיית החומצה הזרחתית. אנו ממליצים לבדוק את ישימות תהליך זה במפעלי התעשייה, ואף לשקול את שילובו עם אנרגיה שמקורה בקרני השמש, כפתרון בעל יתרונות סביבתיים וכלכליים נרחבים.


 1. Albustami SF and Hilakosa SW. 2014. FSA neutralization with calcium compounds. Procedia Engineering 83: 286–290.
 2. Becker N, Gross Y, and Lavee D. 2020. Cost-benefit analysis of restoring an ephemeral desert stream after an ecological accident. Water Policy 22(3): 328–347.
 3. Cross L and Gruère A. 2022. Public summary – Medium-term fertilizer outlook 2022–2026. IFA (International Fertilizer Association).
 4. IAEA. 2013. Radiation protection and management of NORM residues in the phosphate industry. Safety Reports Series 78.
 5. Panagopoulos A. 2021. Energetic, economic and environmental assessment of zero liquid discharge (ZLD) brackish water and seawater desalination systems. Energy Conversion and Management 235: 113957.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


ציטוט מומלץ

מונט ל. 2022. שפכים תעשייתיים חומציים – מפוטנציאל לסכנה למשאב כלכלי יקר ערך. אקולוגיה וסביבה 13(4).
העתק

מילות מפתח

נחל אשלים (3)
כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מחקרי סביבה אצלך בתיבה

  מחקרי סביבה אצלך בתיבה


   מאת

   ליאור מונט
   המחלקה להתפלה וטיפול במים, מכון המים ע"ש צוקרברג, המכונים לחקר המדבר ע"ש יעקב בלאושטיין, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב

   מאת

   ליאור מונט
   המחלקה להתפלה וטיפול במים, מכון המים ע"ש צוקרברג, המכונים לחקר המדבר ע"ש יעקב בלאושטיין, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב


   מילות מפתח

   נחל אשלים (3)

   ציטוט מומלץ

   מונט ל. 2022. שפכים תעשייתיים חומציים – מפוטנציאל לסכנה למשאב כלכלי יקר ערך. אקולוגיה וסביבה 13(4).
   העתק

   תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך

   עתיד ים המלח וסביבתו

   גלית כהן

   גיליון אביב 2011 / כרך 2(1) חזון הוא ראייה ארוכת טווח ולרוב חיובית שכן הוא מתייחס לאופן שבו אנו מתארים מצב עתידי שאנו שואפים אליו. בנושא ים המלח יש להתייחס לשלושה טווחי זמן – מיָדי, בינוני וארוך – שנגזרים מניתוח המצב הנוכחי

   חזון הוא ראייה ארוכת טווח ולרוב חיובית שכן הוא מתייחס לאופן שבו אנו מתארים מצב עתידי שאנו שואפים אליו. בנושא ים המלח יש להתייחס לשלושה טווחי זמן – מיָדי, בינוני וארוך – שנגזרים מניתוח המצב הנוכחי

   גיליון אביב 2011 / כרך 2(1)

   דליפת צינור הנפט לנחל צין – השפעות אקולוגיות וסביבתיות

   מערכת אקולוגיה וסביבה

   גיליון אביב 2012 / כרך 3(1) / הנגב הנזק החמור ביותר לשמורת טבע בישראל אירע בנחל צין – זרם של דלק סילוני פרץ מצינור נפט שבבעלות חברת קצא"א. אין ספק שאירוע זה של זיהום נרחב בשמורת טבע גורם לנזקים סביבתיים משמעותיים, אך לפעולות הטיפול בזיהום עשויות להיות השלכות סביבתיות נרחבות אף יותר

   הנזק החמור ביותר לשמורת טבע בישראל אירע בנחל צין – זרם של דלק סילוני פרץ מצינור נפט שבבעלות חברת קצא"א. אין ספק שאירוע זה של זיהום נרחב בשמורת טבע גורם לנזקים סביבתיים משמעותיים, אך לפעולות הטיפול בזיהום עשויות להיות השלכות סביבתיות נרחבות אף יותר

   גיליון אביב 2012 / כרך 3(1) / הנגב

   שומרי הבר למען המסדרון האקולוגי

   הדס מרשל ברוך

   גיליון אביב 2019 / כרך 10(1) / מסדרונות אקולוגיים היחידה האזורית לאיכות הסביבה בשרון היא הגוף המייעץ בתחומי סביבה וקיימות עבור שש רשויות השרון. לנוכח תוכניות בנייה מואצות ומתוך ההבנה לסכנה הגדולה הנשקפת לשטחים הפתוחים והטבע המקומי, היחידה מקדמת מודעות לחשיבות המסדרון האקולוגי בשתי רמות: תכנונית וחינוכית-קהילתית

   היחידה האזורית לאיכות הסביבה בשרון היא הגוף המייעץ בתחומי סביבה וקיימות עבור שש רשויות השרון. לנוכח תוכניות בנייה מואצות ומתוך ההבנה לסכנה הגדולה הנשקפת לשטחים הפתוחים והטבע המקומי, היחידה מקדמת מודעות לחשיבות המסדרון האקולוגי בשתי רמות: תכנונית וחינוכית-קהילתית

   גיליון אביב 2019 / כרך 10(1) / מסדרונות אקולוגיים
   לראש העמוד