אקולוגיה וסביבה
לכל התמונות

צבי נגב (Gazella dorcas) זכר שצולם במסגרת ספירת הצבאים השנתית שערכה רשות הטבע והגנים בשמורת עברונה, ב– 24.7.2014


דורון ניסים


28 במרץ, 2019

טבע שברירי

שמורת עברונה היא מליחה קטנה בעלת ערכי טבע חשובים, והיא אחד מבתי הגידול היצרניים ביותר בדרום הערבה הדרומית. בשנים האחרונות המסדרון האקולוגי של עמק הערבה הולך ונעשה צר, בייחוד באזור עברונה, והמעבר בו אל האזורים מצפון לה נקטע כמעט לחלוטין. עברונה מוקפת תשתיות כבדות: מצפונה הוקם לאחרונה נמל התעופה הבין-לאומי ע"ש רמון, ממזרח הוקמה גדר גבול חדשה עם ירדן (26 מטר גובהה), מדרום נמצאות בריכות המלח והעיר אילת, וממערב ארבעה נתיבי כביש 90.

דורון ניסים, פקח נזקי חקלאות ערבה ברשות הטבע והגנים, סיפר: "צילמתי את התמונה הזו בדקות האחרונות של ספירת הצבאים. מצד אחד חשתי שמחה גדולה בשומעי ברשת הקשר את דיווחי התצפיות הרבים וגם מהכמויות היפות של צבאים שספרתי בעצמי. ספרנו באותו יום 248 צבאים בשטח מצומצם של פחות מ-27,000 דונם. זה מעיד על מצב טוב מאוד של אוכלוסיית הצבאים בעברונה, שהיא האוכלוסייה הגדולה ביותר בישראל. מצד שני, המשאיות הדוהרות על כביש 90 הצמוד גרמו לי להרגיש שהכול רגיש ושברירי עד מאוד. מבחינתי, הצילום הזה מספר את סיפורו של הטבע הישראלי".

השבריריות קיבלה משנה תוקף ארבעה חודשים מאוחר יותר, כאשר נבקע צינור נפט בקו אשקלון–אילת ולמעלה מ-5,000 מ"ק נפט גולמי זרמו אל תוך שמורת עברונה.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לראש העמוד