אקולוגיה וסביבה
לכל התמונות

סופת שלג עזה שהתחוללה בדצמבר 2013 גרמה לקריסה נרחבת של עצי אורן ירושלים. יער ירושלים, מרץ 2014 | הצילום באדיבות הקרן הקיימת לישראל


יוסי זמיר


3 באוגוסט, 2014

שלג דאשתקד

מי שטבע את הביטוי "שלג דאשתקד" כמשל לדבר שהיה ואין שום סיבה להתעניין בו עוד, מוזמן לבקר ביער ביריה בגליל העליון וביער ירושלים. יערני קק"ל יעמלו עוד כשלוש שנים לתקן את הנזקים שגרם השלג הכבד של דצמבר 2013. מאות אלפי עצים קרסו או נשברו תחת כובד משקלם של הפתיתים הלבנים, ונזקים כבדים נגרמו לחניונים ולדרכי היער.

אירועים של שלג כבד אינם חיזיון נדיר במיוחד באזור ההררי בישראל, המתנשא 600 מ' ויותר מעל פני הים. פעם בכמה שנים פוקד אותנו אירוע שלג כבד, הנותן את אותותיו בשטחי היער והחורש בישראל. האירועים הקשים ביותר מאז שנות ה-80' נרשמו בשנים 1992 ו-2013. כל חורף כזה גרם נזקים כבדים. הנפגעים העיקריים הם עצי אורן בוגרים. חלק מהם נעקרים מן השורש, ולאחרים נשברים הגזע או הצמרת.

פעולות השיקום כוללות סילוק מרבית העצים שנפגעו, ושיקום של חניונים, שבילים ודרכי יער. בחלק מהשטחים יתבצע מעקב לבחינת חידוש טבעי של היער, ובשטחים אחרים יינטעו עצי חורש טבעי או מיני עצים המותאמים יותר לתנאי שלג כבד.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מחקרי סביבה אצלך בתיבה

    תמונות נוספות

    לראש העמוד