"נגד מיקום בחצרי": מאפיינים, גורמים והתמודדות עם תופעת הנִמְבִּ"י בישראל – הדגמה על תשתיות אנרגיה

בני פירסט ומישל פורטמן
2018, גליון 2 יוני

תגובה למאמר על "נימבי"
תומר מירז
08/07/2018

לצערי הרב , ההסתכלות במאמר זה, כמו במקרים רבים, היא הסתכלות צרה ולא מכבדת - לא את הציבור הרלבנטי לכל אירוע ולא את הנושא והצורה שבה מכלילים אותו היא חלק משורש הבעיה ולא מוצא הפתרון.

כמי שעוסק שנים רבות בנושאים אלו ראו ראיתי כי מרבית המאבקים אינם על התשתית עצמה אלא על כך שמיקומה "מונחת מלמעלה" ללא תהליכים מקצועיים מספיק סדורים המאפשרים הצגת חוות דעת מומחים אחרות ומנוגדות (שגם הם נסמכים על עובדות וניסיון רב שנים)- שגם אותם יש לשקלל בתהליך. האמת והעובדות אינם מצויות אך ורק אצל "אבירי השלטון" וגם לא רק אצל ה"ארגונים הירוקים". גם לאזרח צריכה להיות במה - שכן אותם כותבים ממשרד הממשלה לא מודעים (או שוכחים) כי לא בקלות ציבור מתגייס למאבק, וכי מרבית השאלות והתהיות המועלות כבר הועלו לפני. ולכן מרבית העשייה הנקראת "שיתוף ציבור" היא בגדר הליך אחר לגמרי שאין לו כל משמעות אמיתית על הליך התכנון עצמו. עובדה היא שמרבית הליכי ההתנגדות (ובכל תוכנית) לא משנים את התוכנית מלמדת כי ככל הנראה יש לנו בעיה חמורה עם הליך זה, אשר ככל הנראה נערך בתקופה מאוחרת מידי ולאחר שמרבית הנציגים במוסד התכנון כבר מקובעים לפתרון, ולעיתים גם לפיתרון לא מיטבי.

דווקא הדוגמא של תמ"א 37ח' צריכה הייתה להראות לכותבי המאמר כי הציבור הביא מומחים שהוכיחו כי לא רק שניתן להקים את התשתית בים אלא צריך להקים אותה בים וכמה שיותר רחוק בים בשל מגוון סיבות (שכותבי המאמר נמנעו מלהציג). חוקר תמ"א 37 ח' (גדעון ויתקון) אף קיבל את מרבית הטענות של המתנגדים מהרשויות המקומיות והאזרחים לגבי עניין העדיפות להקמה בים, כולל הרחקת המתחמים הימיים - ומי שמנע זאת במועצה הארצית הם דווקא נציגי המשרד להגנת הסביבה, ששווה לראות היכן הם כיום. ולכן "נימבי" איינה מילת גנאי - היא טענה אפשרית שצריך לא לגנות אותה אלא לנסות להבין ממה היא מונעת במדינה כל כך קטנה, כאשר הציבור מבקש ממוסדות התיכנון גם גמישות מחשבתית וגם הסתכלות ארוכת טווח - שני אלמנטים שלצערי לא מעט בעלי תפקידים נוטים שלא להתייחס אליהם במידה המתאימה.רשות הטבע והגנים החברה להגנת הטבע Israel Nature and Parks Authority Society for the Protection of Nature in Israel