טבע מוזנח עובר מהפך

ספטמבר 2019, גליון 3, (עמ' 61-60)-
הדפס PDF שלח לחברעין יבקע ('מעיין הסוסים') בנחל ציפורי ואמנת המבקרים בו, אוגוסט 2019. תושבים מהאזור המתנדבים ביוזמת 'מהפח' דואגים שהמעיין יישמר נקי. דברים נפלאים מתרחשים כשאנשים נקשרים לטבע | צילום: עדית שגב, www.idits.co.il

גל קרטס

'מהפח'

 

'מהפח' היא יוזמה לסילוק הטינופת ממעיינות ומאתרי טבע חינמיים ונגישים לכול באמצעות פעולה מתמשכת של מתנדבים. צוות 'מהפח' מגיע לאתר, מנקה אותו, מציב צובר אשפה שאפשר לפנות ביד, וחוזר כדי לפנותו לפני שהוא עולה על גדותיו. כאשר הצוות מאתר אנשים שאכפת להם, הם לוקחים אחריות על המקום ודואגים לבקר אותו ולנקות אותו בקביעות. כדי לכוון את המבקרים במעיינות ובנחלים להתנהגות הרצויה, אנחנו משתמשים בכלים שפיתחנו על בסיס עקרונות הלקוחים מהכלכלה ההתנהגותית שלמדנו מפרופ' דן אריאלי בוועידה השנתית למדע וסביבה, ואלה הם:

א. על הפעולה הרצויה להיות קלה לביצוע לשם כך אנחנו מציבים פחים בגודל שאדם יכול להרים ולפנות את האשפה מהם בכלי רכב לפח מסודר.

ב. על הפעולה הרצויה להיות ברורה – לכך נועדו השלטים שמבטאים את היחס הרצוי למקום, ונוסף על כך מפרטים את הפעולות שיש לעשות כדי לעמוד מאחורי ההצהרה. אנחנו אף מזמינים לחתום על השלטים, שכך מקבלים תוקף של אמנה.

ג. על המעשה הנכון לתת גמול חברתי – אנחנו משתמשים ברשתות החברתיות כדי לפרסם את הפועלים במסגרת המיזם ואת ההישגים המתמשכים.

לשמחתנו, התוצאות בשטח מדהימות! 

רשות הטבע והגנים החברה להגנת הטבע Israel Nature and Parks Authority Society for the Protection of Nature in Israel